Przystanek relacje

Zapraszamy do wzięcia udziału w projektach, które realizujemy we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego, w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza, klasy/ szkoły z terenu:

• miasta Sochaczew, gminy Sochaczew
  • gminy Teresin
  • gminy Chynów
  • gminy Radziejowice
  • gminy Wiskitki
  • miasta Siedlce, gminy Siedlce
  • gminy Kotuń
  • miasta Garwolin, gminy Garwolin
  • gminy Górzno
  • gminy Sobolew
  • gminy Łaskarzew
  • miasta Pilawa
  • gminy Wilga
  • gminy Łochów

W ramach projektów prowadzimy bezpłatnie:

1. Warsztaty naukowe z eksperymentami – dla uczniów klas 1-3

Do udziału w zajęciach możemy zaprosić kilka (minimum 4)/ kilkanaście klas 1-3 z Państwa szkoły. W każdej z klas przeprowadzimy od czerwca/ września, do połowy grudnia 2022 po 3-4 zajęcia. Nasi prowadzący będą przyjeżdżać do szkoły i przywozić ze sobą wszystkie potrzebne materiały. Warsztaty prowadzić będziemy w oparciu o wspólnie ustalony harmonogram – zajęcia jednego dnia odbywałyby się dla kilku klas.

Każde spotkanie trwa 45 minut. Przykładowe tematy: Napięcie powierzchniowe, Sekrety barw, W świecie instrumentów muzycznych, Czy nie wychodząc z domu można dotrzeć na biegun? – magnetyzm, Z prądem nie ma żartów, Jak działają płuca?, Magiczne właściwości czerwonej kapusty, czyli o zasadach i kwasach, Świat w lustrze – zbudujemy kalejdoskop!

Jeśli jesteście Państwo zainteresowani udziałem w projekcie to prosimy o wysłanie maila na adres fundacja@fundacjaroro.org z podaniem następujących informacji:

• adres szkoły
  • dane osoby kontaktowej: adres email i numer telefonu
  • liczba klas, które chcą wziąć udział w zajęciach naukowych oraz podanie liczebności tych klas.

Możecie też Państwo skontaktować się z nami telefonicznie pod numerem 515 766 001.

Udział w projekcie nie wiąże się dla Państwa z żadnymi dodatkowymi zadaniami, sprawozdaniami, itp.

2. Warsztaty budujące więzi społeczne i uczące współpracy w grupie „Szkolny zespół redakcyjny – gazeta sprzed stu lat” – dla uczniów klas 4-6

Celem tej części projektu jest integracja uczestników, rozwijanie umiejętności pracy w grupie i zaznajomienie z projektowym działaniem, a także edukacja w zakresie dziennikarstwa, varsavianistyki oraz fotografii. Formuła, którą proponujemy, bazuje na idei „nauki przez zabawę” – treści edukacyjne podawane będą w lekkiej formie zabaw, gier, łamigówek oraz ilustrowanych kart pracy z ciekawostkami. Zadanie dzieci polegać będzie stworzenie gazety na wzór wydań dzienników z dwudziestolecia międzywojennego. Praca nad gazetą podzielona będzie na trzy etapy. Drugi z nich to wycieczka autokarowa do Warszawy, podczas której uczestnicy zbierać będą materiały do wydania biorąc udział w grze miejskiej, spacerze i odwiedzając muzeum. A po intensywnej pracy czekać będzie na nich poczęstunek.

Harmonogram projektu skierowanego do dzieci z klas 4-6
1. Zgłoszenia do projektu: do 19 maja

Formularz_siedlecki_garwoliński_łochowski- prosimy o przesłanie wypełnionego zgłoszenia na adres podany w stopce formularza – szkoły w powiatach garwoliński, siedlecki, łochowski

Formularz_żyrardowski_sochaczewski_grójecki– prosimy o przesłanie wypełnionego zgłoszenia na adres podany w stopce formularza – powiaty sochaczewski, żyrardowski i grójecki
2. Wysyłanie informacji o zakwalifikowaniu szkoły do projektu: do 23 maja
3. Pierwszy etap „Tworzenie redakcji i jej pierwsze zebranie”: 2-3 godziny lekcyjne pomiędzy
27 maja a 23 czerwca 2022
4. Drugi etap „Reporterzy i reporterki w akcji” (wycieczka do Warszawy z grą miejską i
spacerem z zagadkami): wrzesień 2022
5. Trzeci etap „Wydajemy gazetę”:
– przygotowywanie artykułów: 3-4 godz. lekcyjne pomiędzy 3 października a 4 listopada
2022
– skład, druk i wysłanie gotowej gazety (po stronie Fundacji): do 6 grudnia 2022

Projekt dla klas 4-6_pytania_odpowiedzi – znajdziecie tu Państwo odpowiedzi na mogące pojawić się pytania.

Udział w projekcie nie wiąże się dla Państwa z żadnymi dodatkowymi zadaniami (innymi niż opisane w pliku powyżej), sprawozdaniami, itp.

Na koniec kilka słów o nas:

Fundacja RoRo działa od 2010 roku organizując aktywności, głównie bezpłatne, skierowane do dzieci i rodziców.
W naszych zajęciach do tej pory udział wzięło kilkanaście tysięcy osób. Współpracujemy głównie z organami administracji publicznej w Warszawie (między innymi z Dzielnicami Mokotów, Wola, Śródmieście, Wawer i Ochota, z Biurem Edukacji m.st. Warszawy realizując obecnie projekt Akademia Młodych Odkrywców) i poza Warszawą – z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Od kilku lat organizujemy też półkolonie letnie dla dzieci. Zajęcia naukowe z eksperymentami prowadzimy od 2015 roku. W ciągu zeszłego roku odbyły się stacjonarnie w ponad 30 szkołach na terenie Mazowsza, a także w formie online.
Zapraszamy na nasz profil na FB https://www.facebook.com/FundacjaRoRo
Zadania publiczne „Przystanek relacje – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu siedleckiego” oraz Projekty „Przystanek relacje – program wychowawczo-profilaktyczny dla dzieci i młodzieży podregionu żyrardowskiego” dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.