DODATKI DO SPACEROWNIKA „KROK PO KROKU ODKRYWAMY WOLĘ"
Oto mapka, która pomoże Wam w znalezieniu czterech zabytkowych budynków na terenie Browarów Warszawskich: willi, laboratorium, warzelni oraz piwnic.

NAZWY ULIC
OGRODOWA: w okolicy kiedyś było mnóstwo ogrodów. Jedyną pozostałością po nich jest dzisiaj nazw ulicy.
CHŁODNA: niektórzy mówią, że na ulicy Chłodnej często wieją często nieprzyjemne wiatry i to stąd wzięła się jej nazwa. W rzeczywistości została wymyślona dawno temu przez urzędników, którzy musieli jakoś nazwać nową, bezimienną uliczkę. W ten sam sposób powstała nazwa ulicy Ciepłej. Ale może sprawdzicie będą w okolicy, czy na jednej jest trochę chłodniej niż na tej drugiej? 🙂
ELEKTORALNA: ta ulica prowadzi do miejsca, gdzie kiedyś odbywały się elekcje, czyli wybory króla.
ŻELAZNA: czy na tej ulicy było kiedyś dużo sklepów z rzeczami z żelaza? Nie, ale stała tu kiedyś Karczma Żelazna i to od niej wzięła się nazwa tej ulicy.
KROCHMALNA: ta nazwa pochodzi od działającej tu dawniej fabryki krochmalu, czyli płynu służącego do zabezpieczania tkanin.
GRZYBOWSKA: czy na Grzybowskiej rosły kiedyś grzyby? Być może, ale to nie stąd pochodzi nazwa tej ulicy. W tej okolicy kilkaset lat temu istniała mała wioska Grzybów nazwana tak od jej właściciela Pana Grzybowskiego.
PROSTA: ta nazwa pochodzi najprawdopodobniej z dawnych czasów, gdy Prosta (będąca niezbyt prostą dróżką wiodącą przez pola) została wyregulowana. Wyprostowana uliczka dostała pasującą do swojego kształtu nazwę.
PRZEPIS NA KROCHMAL
SKŁADNIKI:
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1 litr wody
Rozpuście mąkę ziemniaczaną w niewielkiej ilości wody. Zagotujcie litr wody w garnku. Gdy będzie wrzeć wlejcie do niej ziemniaczaną mieszankę. Lejcie małą stróżką, dzięki temu nie zrobią się grudki. Podgrzewajcie całość na małym ogniu do czasu, aż mieszanka będzie przypominała rzadki budyń. Włóżcie tkaninę (np. serwetkę) na kilka minut do wystudzonego płynu. Po wyjęciu i lekkim wysuszeniu poproście dorosłego o wyprasowanie. I gotowe. Wasz materiał jest wykrochmalony. Zobaczcie, jaki jest sztywny. Jest teraz dużo bardziej odporny na zabrudzenia i zagniecenia. Kiedyś w ten sposób zabezpieczano pościel, obrusy, ścierki i dodatki do ubrań.

Projekt „Krok po kroczku odkrywamy Wolę” współfinansowany jest przez m.st. Warszawa Dzielnica Wola