z myślą o rodzicach i dzieciach

Zaznacz stronę

Miejsce:  

Adres:
ul. Woronicza 44a, Warszawa

Na zajęcia zapraszamy mieszkańców województwa mazowieckiego.

Aby wziąć w nich udział potrzebna jest maszyna do szycia, którą uczestnicy zapewniają we własnym zakresie. 

Zapraszamy na cykl 4 warsztatów krawieckich skierowanych do osób dorosłych.

Na pierwszych zajęciach uczestnicy nauczą się obsługi maszyny do szycia, zapoznają się z pojęciami takimi jak stopka, bębenek, długość ściegu, napięcie nitki itd. Nauczą się  nawlekania nitki górnej i dolnej oraz poznają ścieg prosty i zygzak oraz czym jest ryglowanie. Uszyją prosty woreczek bawełniany na pieczywo/ warzywa ściągany tasiemką z dwóch stron.

Na drugich zajęciach uczestnicy uszyją prostą składaną torbę zakupową bez podszewki. Nauczą się wykańczania szwem francuskim oraz zakładania stopera i przewlekania sznurka.

Na trzecich zajęciach uczestnicy uszyją piórnik z jeansowych kawałków tkaniny z podszewką. Nauczą sie zmieniania stopki w maszynie oraz wszywania suwaka.

Na czwartych zajęciach uczestnicy uszyją prostą szaszetko-nerkę w kształcie prostokąta, zamykaną na suwak i mocowaną na biodrach albo przez ramię przy pomocy parcianej taśmy z klamerkami. Poznają czym jest lamówka oraz do czego służy flizelina.

Przy zgłaszaniu się na zajęcia prosimy wysłać na adres warsztaty@fundacjaroro.org zdjęcie swojej maszyny.

Część z materiałów zapewnimy, natomiast uczestników prosimy o przygotowanie następujących:

-maszyna do szycia – przed zajęciami najlepiej upewnić się czy maszyna jest w pełni sprawna; jeśli dawno nie była używana konieczny jest jej przegląd i naoliwienie -najlepiej jest to zrobić w serwisie

-opcjonalnie pokrowiec na maszynę jeśli ktoś ma

-szpulki do bębenka min. 2 sztuki

-stopka do suwaka (do klasycznego – NIE krytego) – może być tak, że w zależności od modelu maszyny stopka jest nieco inna – najlepiej przy jej zakupie podać lub wpisać model swojej maszyny np. stopka do suwaka Janome

-igła do maszyny do jeansu i igła uniwersalna 90/14 (najlepiej po 2-3 igły na wypadek gdyby się złamały)

-mydełko krawieckie, najlepiej w kredce

-zestaw szpilek z plastikowymi lub szklanymi główkami

-ścinki materiałów na próbki i ćwiczenia (najlepiej po prostu zabrać ze sobą dodatkową ilość tkaniny podanej w rzeczach potrzebnych do zajęć, czyli dosyć cienka, mniej więcej zbliżona do grubości tkaniny pościelowej, najlepiej  bawełniana, żeby nie była to śliska ani rozciągliwa tkanina)

-agrafka średniej wielkości

-centymetr/ linijka

-nożyczki krawieckie

-nić biała i czarna w szpulce

Na pierwsze i drugie  zajęcia należy prosimy przygotować i wcześniej wyciąć tkaniny o dowolnym wzorze – dosyć cienkie, mniej więcej zbliżona do grubości tkaniny pościelowej, najlepiej  bawełniane, żeby nie były śliskie, rozciągliwe, futerkowe ani tiulowe).

Na woreczek na pieczywo: – materiał  prostokątny cienki bawełniany pościelowy wymiary 30,5 cm x 46 cm – gładka lub dowolny wzór.

Na torebkę zakupową: – 2 x tkanina w kształcie koła o średnicy 30 cm, – 2 x tkanina prostokątna, wymiary 42cm x 48 cm, -2 x tkanina prostokątna, wymiary 60 cm x10 cm. Tkanina w kształcie koła będzie widoczna na torbie.

Proponujemy jeden wzór materiału na koła i inny wzór  na pozostałe części torby-wszystkie prostokąty.

Tkaniny oraz reszta materiałów (nieuwzględnionych w rzeczach do zabrania) na trzecie i czwarte zajęcia będą zapewnione przez prowadzących.

Zajęcia są bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona – obowiązują zapisy za pomocą poniższego formularza.

Przed zapisaniem się na zajęcia prosimy o zapoznanie się z Regulaminem, w którym znajduje się Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych. 

Prosimy o przemyślane zapisy, gdyż w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa do każdej z grup zapisanych zostanie jedynie kilkoro uczestników.

Czas: środy, 22 i 29.09 oraz 6 i 13.10, w godz. 17:30-20:30, prosimy o zapisy wyłączenie osoby gotowe uczestniczyć w całym cyklu.

Miejsce: Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców, ul. Woronicza 44a.

Jeśli podoba Ci się to co robimy i chciałabyś/-ałbyś, aby nadal odbywały się ciekawe, rozwijające spotkania, to zapraszamy do przekazania darowizny na konto Fundacji RoRo.

Warsztaty są częścią projektu „Mogę więcej – zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci i dorosłych”. Zadanie sfinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

  • 22 września 2021
    17:30 - 20:30
Skip to content