z myślą o rodzicach i dzieciach

Zaznacz stronę

Miejsce:  

Zapraszamy mieszkańców Województwa Mazowieckiego na seminarium „Nastolatek w rodzinie – kiedy kończy się wychowanie?”, poświęcone relacji rodzic, dorosły – nastolatek. Spotkanie jest bezpłatne i realizowane jest w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Jak zrozumieć kogoś, kto teraz tak bardzo różni się ode mnie – dziwnie się ubiera, ma dziwną fryzurę, słucha zupełnie niezrozumiałej dla mnie muzyki i komunikuje się półsłówkami? Jak być mądrym rodzicem nastolatka? Jak zaoferować mu swoje wsparcie, żeby mógł z niego skorzystać? Na co pozwalać? Jak rozmawiać o szkole?

Im więcej tego rodzaju pytań postawią sobie rodzice dorastającego dziecka, tym większa szansa, że przez nastoletni wiek swoich dzieci przejdą razem konstruktywnie. Odpowiedzi na te pytania mogą być jednym z owoców seminaryjnego spotkania.

W stereotypowym postrzeganiu kontakt z nastolatkiem to ciągłe konflikty, kłótnie. Silne zaznaczanie swojej odrębności, inności, której dorosły nie chce lub nie potrafi zrozumieć. Istotą mądrego towarzyszenia nastolatkowi jest zbudowanie z nim dobrej, jakościowej relacji, opartej na wzajemnym zaufaniu i szacunku.

Kiedy dziecko ma 14 lat – za późno już na wychowanie. Można przyglądać się efektom wysiłków z ostatnich lat. Jednak nie chodzi o bierność, o obserwowanie kolejnych poczynań, decyzji dziecka w swoim życiu na progu dorosłości. Warto przejść do roli „sparingpartnera” – osoby, która daje maksymalny opór, ale jednocześnie dba, by nie wyrządzić nikomu szkody.

Jesper Juul mówił: „Kiedy kończą trzynaście-czternaście lat, oczekują od rodziców właściwie tylko jednego: świadomości, że na tym świecie jest jedna albo dwie osoby, które naprawdę akceptują je takimi, jakimi są.”

Spotkanie realizowane będzie w formie online, poprzez platformę ZOOM. Aby wziąć w nim udział potrzebny jest komputer, tablet lub telefon, stabilne połączenie z internetem, kamerka internetowa oraz głośnik. Podczas zajęć wszyscy uczestnicy będą siebie widzieli, słyszeli, mieli możliwość rozmawiania, pracy w parach i grupach. W trosce o komfort osób biorących udział w zajęciach i prowadzącej warunkiem wzięcia udziału w spotkaniu jest gotowość uczestników do włączenia kamerki. Nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenie udziału w zajęciach prowadzonych w tej formie.

Spotkanie jest bezpłatne. Liczba miejsc jest ograniczona – zapisz się poniżej. Przed zapisaniem się na zajęcia prosimy o zapoznanie się z Regulaminem, w którym znajduje się Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych. 

Warsztaty poprowadzi Marta Stasiełowicz – jest psychologiem, coachem, trenerem umiejętności psychospołecznych i konsultantem w zakresie oceny i rozwoju kompetencji przywódczych. Ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Podyplomowe Studium Coachingu przy SWPS i Laboratorium Psychoedukacji oraz Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego w INTRA. W 2015 roku uzyskałam licencję trenerską przy Familylab Polska. W ideach Jespera Juula odnajduje przede wszystkim wolność bycia sobą, kompleksowość i głębię rozumienia człowieka. Dużo radości sprawia jej praca z ludźmi, towarzyszenie im w rozwoju i odkrywaniu siebie. Jest mamą trójki dzieci, Juli, Kuby i Marysi, których pojawienie się na świecie było silnym impulsem do własnego rozwoju – poszukiwania swojego prawdziwego ja, własnych granic, swojej autentyczności w relacjach z ludźmi – małymi i dużymi. Obok dzieci, jej drugą życiową inspiracją i absolutną pasją są konie.

Termin: 23.06 (środa), godz. 18:00 – 20:15

Miejsce: zajęcia prowadzone będą online, przed warsztatami otrzymacie od nas link, dzięki któremu będziecie mogli wziąć udział w spotkaniu

Dla kogo: mieszkańcy Województwa Mazowieckiego

Koszt: zajęcia są bezpłatne

Warsztaty są częścią projektu „Mogę więcej – zajęcia edukacyjno-artystyczne dla dzieci i dorosłych”, Budżet Obywatelski Mazowsza, finansowanego ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

 

  • 23 czerwca 2021
    18:00 - 20:15
Skip to content