Zapraszamy na zajęcia „Domowy plac zabaw” dla dzieci w wieku 0,5-2 lata. Ideą spotkania jest pogłębianie więzi przez wspólną zabawę dzieci i dorosłych oraz forum wymiany doświadczeń rodzicielskich. Podczas spotkania wyjdziemy z założenia, że dzieci najlepiej bawią się wtedy, gdy bawią się „po swojemu”. Będziemy je zachęcać i wspierać, to one jednak zdecydują, co i w jaki sposób wykorzystają podczas zajęć.
Będziemy wspólnie tworzyć bezpieczną i możliwie pozbawioną ograniczeń przestrzeń do zabaw, szczególne ważne będą dla nas te manipulacyjne i badawcze – w myśl Marii Montessori, że „ręka jest narzędziem inteligencji”. Im więcej damy dzieciom doświadczać, tym większy potencjał do przyswajania abstrakcyjnej wiedzy w późniejszym czasie pozwolimy im zgromadzić.
Czerpać będziemy nie tylko z idei, ale i z praktyki metody stworzonej przez Marię Montessori. Myślą przewodnią spotkań będzie perspektywa dziecka, a zadaniem dorosłych podążanie za nim podczas aktywności ruchowych, edukacyjnych i rozwojowych. Angażować będziemy wszystkie zmysły, a wykorzystywać wszystko to, co można znaleźć się na „domowym placu zabaw”. Będzie nam niezwykle miło, jeśli spotkania staną się inspiracją do wspólnych zabaw w domu.
Spotkanie jest bezpłatne. Podczas zajęć udostępniamy wszystkie materiały.
Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy za pomocą formularza, który znajduje się poniżej.
Termin: 25.05, godz. 10.15-11.25
Miejsce: Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 46, ul. Chłodna 11
Dla kogo: dzieci 0,5-2 lata wraz z opiekunami, szczególnie mile są widziani mieszkańcy/mieszkanki Warszawy, Dzielnicy Wola.
Spotkanie poprowadzi Liliana Marciniak – etnolożka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i animatorka kultury (Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych przy Teatrze Lalek „Zaczarowany Świat”), po uzupełnieniu wykształcenia (Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu) jest nauczycielką w żłobku, przedszkolu i klasach I‐III, wychowawczynią Montessori na etapie przedszkolnym, posiada uprawnienia z oligofrenopedagogiki (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli 'Uniterra” w Poznaniu) i do prowadzenia nieprofesjonalnych grup teatralnych. Po licznych kursach doskonalących warsztat pracy nauczyciela małego dziecka, np terapia ręki I i II stopnia. Po kursach Porozumienia bez przemocy Marshalla Rosenberga dla nauczycieli. Trenerka grup wsparcia (Fundacja StoPociech). W trakcie szkoleń w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach (Centrum Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach). Pierwsze kroki w pracy z dziećmi stawiała pracując w dziecięcych teatrach, żłobkach i klubach malucha. Była managerką kawiarni i księgarni dla dzieci, koordynatorką projektów edukacyjnych w teatrze, placówkach komercyjnych i oświatowych oraz organizacjach pozarządowych. Od ponad 7 lat prowadzi m.in. autorskie grupy zabawowe dla dzieci do 3 roku życia „Domowy plac zabaw i zajęcia matematyczne „Gry matematyczne” dla dzieci wczesnoszkolnych i starszych przedszkolaków w Fundacji Roro. Jest nauczycielką i dyrektorką przedszkola. Pracuje z dziećmi, rodzicami i nauczycielami.
Przed zapisaniem się na zajęcia prosimy o zapoznanie się z Regulaminem, w którym znajduje się Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych.
Nasze zajęcia są bezpłatne, organizujemy je w oparciu o dotacje, które zazwyczaj pokrywają około 95% budżetów projektów. Pozostałe 5% finansujemy ze środków przekazanych Fundacji przez darczyńców, którymi są w większości uczestnicy naszych zajęć. Zapraszamy Was do wsparcia działań Fundacji, w tym celu utworzyliśmy zbiórkę: https://zrzutka.pl/d2v3d3 Z góry serdecznie dziękujemy za Wasze zaangażowanie.
Warsztaty są częścią projektu „Rodzicem być – sobą być, edycja 8” współfinansowanego ze środków m. st. Warszawy Dzielnicy Wola.
- 25 maja 2023
10:15 - 11:25
Najnowsze komentarze