z myślą o rodzicach i dzieciach

Zaznacz stronę

Miejsce:  

Cykl 10 spotkań rozwojowych:

  • poniedziałki między 17 stycznia a 21 marca, w godzinach 18:00-20:15

Na cały cykl wystarczy zapisać się jednorazowo przez formularz na dole strony („zarezerwuj miejsce”).

Praca z dziećmi dostarcza nam radości,  wzruszeń, satysfakcji, ale nierzadko budzą się wątpliwości i lęki, pojawia się frustracja, czujemy bezradność, czasem samotność czy złość. Tak wiele mieści się w towarzyszeniu dzieciom i tak wiele trzeba pomieścić będąc opiekunką/opiekunem dzieci.

Jest takie afrykańskie przysłowie „Potrzeba całej wioski, by wychować jedno dziecko”. Czego potrzeba, by wychowywać  grupę/grupy dzieci przez kilka lat?

Na pewno bezpiecznej przestrzeni opartej na wymianie, dzieleniu się radościami, trudnościami – swoimi doświadczeniami, wspólnym szukaniu rozwiązań, dawaniu i otrzymywaniu wsparcia.

Podczas spotkań naszego Forum wspólnie – uczestniczki/uczestnicy i dwie osoby prowadzące, stworzymy przestrzeń, w której będą spotykać się opiekunowie małych dzieci, aby wzajemnie się usłyszeć i wesprzeć zarówno emocjonalnie jak i merytorycznie.

Bezpieczne miejsce,  w którym  bez ocen, ale za to z empatią i uważnością uczestniczki/uczestnicy będą mogli dzielić się swoimi doświadczeniami, sukcesami i niepowodzeniami, emocjami z innymi dorosłymi, którzy tak samo doświadczają codziennej pracy z maluszkami.

W takiej atmosferze będziemy przyglądać się swoim doświadczeniom, szukać pomysłów, inspiracji rozwiązań, wskazówek  na różne sytuacje, których doświadczamy na co dzień. Perspektywa innych osób przekazana w empatyczny sposób, o co zadbają dwie prowadzące, często okazuje się nieocenionym wsparciem w ścieżce rozwoju.

Podczas spotkań uczestniczki/uczestnicy będą czerpać ze swoich doświadczeń nawzajem. Nad wszystkim czuwać będą doświadczone w pracy z dziećmi oraz prowadzeniu placówek opieki moderatorki. Oprócz dbania o bezpieczną przestrzeń, będą służyć swoim merytorycznym doświadczeniem i wiedzą.

Spotkania prowadzić / moderować będą:

Liliana Marciniak – etnolożka (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) i animatorka kultury (Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych przy Teatrze Lalek „Zaczarowany Świat”), po uzupełnieniu wykształcenia (Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu) jest nauczycielką w żłobku, przedszkolu i klasach I-III, wychowawczynią Montessori na etapie przedszkolnym, posiada uprawnienia z oligofrenopedagogiki (Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli 'Uniterra” w Poznaniu) i do prowadzenia nieprofesjonalnych grup teatralnych. Po licznych kursach doskonalących warsztat pracy nauczyciela małego dziecka. Po kursach Porozumienia bez przemocy Marshalla Rosenberga dla nauczycieli. Trenerka grup wsparcia (Fundacja StoPociech). W trakcie studiów podyplomowych „Zarządzanie w oświacie i instytucjach kultury”. Pierwsze kroki w pracy z dziećmi stawiała pracując w żłobkach i klubach malucha. Była managerką kawiarni i księgarni dla dzieci, koordynatorką projektów edukacyjnych w punktach komercyjnych i placówkach oświatowych. Od 5 lat prowadzi m.in. autorskie grupy zabawowe dla dzieci do 3 roku życia „Domowy plac zabaw w Fundacji Roro. Jest nauczycielką i dyrektorką przedszkola. Pracuje z dziećmi, rodzicami i nauczycielami.

Karolina Rutkowska – właścicielka i managerka dwoch żłobków oraz dwóch przedszkoli w Lublinie, opartych na komunikacji empatycznej i pedagogice relacji. Absolwentka Edycji Trenerskiej kursu Rodzicielstwa Bliskości dla Profesjonalistów oraz Szkoły Trenerów Grup Wsparcia Fundacji Sto Pociech. Na codzień wspiera rodziców i kadrę przedszkoli i żłobków prowadząc warsztaty, konsultacje, grupy wsparcia, szkolenia i superwizje. Dodatkowo prowadzi zajęcia Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, jest również Trenerką 1 stopnia zajęć marki Sensoplastyka®. Miłośniczka czytania, swobodnej ekspresji twórczej oraz lasu:)
Prywatnie mama Janka, Józka, Matyldy i Zosi, żona Michała. Przyszywana mama dwóch kotów, jednego psa i dwóch myszy:)

*

Spotkania realizowane będą w formie online, poprzez platformę ZOOM. Aby wziąć w nich udział potrzebny jest komputer, tablet lub telefon, stabilne połączenie z internetem, kamerka internetowa oraz głośnik. Podczas zajęć wszyscy uczestnicy będą siebie widzieli (ważna jest gotowość do włączenia kamerki), słyszeli, mieli możliwość rozmawiania, pracy w parach i grupach – to dla nas bardzo ważne aspekty spotkania, by miały wymiar warsztatowy. Zajęcia nie będą nagrywane ani utrwalane bez zgody uczestników. Aby wziąć udział w spotkaniu nie jest potrzebne wcześniejsze doświadczenie udziału w zajęciach prowadzonych w tej formie.

Projekt „Od relacji do edukacji” współfinansowany jest ze środków m.st. Warszawy.

  • 17 stycznia 2022
    18:00 - 20:15
Skip to content